Môžu sa používať zimné pneumatiky v lete?

Môžu sa zimné pneumatiky používať aj v lete?

Zimné pneumatiky v lete

Môžu sa používať zimné pneumatiky v lete? Táto otázka možno zaujíma mnoho z vás. V tomto článku nájdete odpoveď na vašu otázku a dozviete sa aj o nevýhodách spojených s jazdou na zimných pneumatikách v lete.

Je jazda na zimných pneumatikách v lete nezákonná?

Na Slovensku neexistuje zákon, ktorý by zakazoval jazdiť na zimných pneumatikách počas letných mesiacov. Je na vodičovi, aby používal pneumatiky vhodné pre dané ročné obdobie a uprednostnil bezpečnosť a pohodlie na ceste.

Prečo jazdiť na zimných pneumatikách

Zimné pneumatiky sú vďaka svojim širokým a hlbokým drážkam určené na zimné obdobie. Tento jedinečný dezén a guma sa prispôsobujú nízkym teplotám a ponúkajú vynikajúcu priľnavosť k vozovke v chladnom počasí, vďaka čomu môžete jazdiť s istotou.

Zimné pneumatiky sa pri vyšších teplejších teplotách opotrebúvajú rýchlejšie

Zimné pneumatiky sú vyrobené z inej gumovej zmesi ako ostatné pneumatiky. Pri nižších teplotách zostávajú poddajné a dokážu zabezpečiť maximálnu priľnavosť na snehu a ľade. Teplo je pre zimné pneumatiky naozaj náročné, preto by sa mali používať len pri teplote okolo 7 stupňov alebo nižšej. Ak zimnú pneumatiku prehrejete, rýchlejšie sa opotrebúvava.

Celoročna jazda na zimných pneumatikách vám neušetrí žiadne peniaze

Mnoho vodičov jazdí celý rok na zimných pneumatikách, pretože sa im pneumatiky nechce vymieňať alebo kvôli vidine úspory peňazí. Neuvedomujú si však, že výmena celoročných alebo letných pneumatík za zimné je skvelý spôsob, ako predĺžiť životnosť vašich zimných pneumatík, čo vám z dlhodobého hľadiska ušetrí peniaze.

Lacné zimné pneumatiky v našom inventári

Problémy s ovládateľnosťou a trakciou

Mäkšia gumová zmes v zimných pneumatikách nezabezpečí v lete tak ostrú a dobrú ovládateľnosť ako letná alebo celoročná pneumatika. Pokiaľ ide o trakciu, nedostatok hĺbky dezénu môže byť v zime vyšším bezpečnostným rizikom. To znamená, že ak v lete používate zimné pneumatiky, počítajte s tým, že na týchto pneumatikách zostane menej dezénu a stratia svoje vlastnosti. To môže viesť k ťažkostiam pri prejazde snehom, bahnom a vodou alebo k ich výmene.

Výmena pneumatík je lacnejšia ako jazda len na jednom type

Výmena zimných pneumatík za letné a naopak, vie ušetriť veľa peňazí. Nová sada zimných pneumatík však nie je lacná záležitosť, preto je dôležité im venovať dostatok pozornosti.

Odporúčanie

Náš tím odborníkov odporúča používať vhodnú sadu pneumatík pre každé ročné obdobie a jazdné podmienky. Každá pneumatika je určená pre špecifické podmienky. Používajte vhodnú sadu pneumatík a šetrite svoje pneumatiky a financie.