Prečo sú pneumatiky vyrobené z gumy?

Prečo sú pneumatiky vyrobené z gumy?

Rozmýšľali ste niekedy prečo sú pneumatiky vyrobené z gumy? Ak chcete zistiť odpoveď na túto otázku neprestávajte čítať ďalej.
Určite ste už niekedy museli platiť za pneumatiky v miestnom servise alebo vystúpiť z auta a vymeniť ich za náhradné. Teda viete, čo všetko môžu pneumatiky spôsobiť. Aj keď technológia v oblasti pneumatík neustále napreduje, stále to nestačí na to, aby nás úplne obišli všetky starosti spojené s nimi. Zatiaľ neexistuje materiál, ktorý by bol shopný plne nahradiť vlastnosti pneumatiky vyrobené z gumy.

Pneumatiky vyrobené z gumy

Pneumatiky vyrobené z gumy zabezpečujú najlepšiu ovládateľnosť na akomkoľvek povrchu vozovky a pohodlnosť. Má najväčšiu trakciu pri zrýchľovaní, najväčšie trenie pri brzdení a tlmenie, aby pneumatika zvládla zaťaženie vozidla.

Aké druhy zmesí sa používajú v pneumatikách

Hoci je kaučuk primárnou zložkou, na tvorbe pneumatík sa podieľa viac ako 200 chemických zlúčenín. Napríklad chemická zlúčenina polybutadién známa ako umelý kaučuk hrá dôležitú úlohu v zložení pneumatiky. Polybutadién pomáha odvádzať teplo z kovu ocele, na ktorom sú pneumatiky vyrobené. Tieto materiály sú často výsledkom vedeckého pokroku, ktorý sa rozvinul v priebehu minulého storočia od vzniku automobilov. Hoci niektoré z týchto objavov vznikli z nevyhnutnosti (ako napríklad pomoc pri vojnových operáciách), vývoj rôznych zmesí neustále zlepšoval bezpečnosť, odolnosť a životnosť moderných pneumatík. S rastúcim dopytom spotrebiteľov a tlakom na hľadanie obnoviteľného zdroja pre zloženie pneumatík bude kaučuk (prírodný aj syntetický) zohrávať dôležitú úlohu.

Aká je najdôležitejšia zložka pneumatík?

Aká je najdôležitejšia zložka pneumatík?
Prírodný kaučuk

Najdôležitejšia zložka je prírodný kaučuk, ktorý sa zbiera na plantážach v juhovýchodnej Ázii, Indonézii a niektorých častiach Latinskej Ameriky. Vývoz kaučuku je významným zdrojom príjmov týchto menej rozvinutých krajín, ako je Thajsko, ktoré je popredným vývozcom kaučuku na svete. Tieto krajiny vyvážajú ročne v prepočte viac ako 20 miliárd dolárov kaučuku a ich národné hospodárstva sú od neho závislé.

Proces výroby kaučuku sa podobá extrakcii javorového sirupu. Keď sa kôra stromu prepichne, z rany vyteká do nádoby tuhá šťava. Tá sa následne musí podrobiť rafinácii, aby sa z nej stal kaučuk.

Mohli by vás zaujímať pneumatiky v našom katalógu