Koľko barov má mať pneumatika?

Koľko barov má mať pneumatika?

Aký je optimálny tlak v peumatikách? Správna hodnota tlaku v pneumatikách záleží od konkrétneho vozidla. Spravidla sa pohybuje okolo 2,3 baru, no presné hodnoty nájdete na štítku umiestnenom na vnútornej strane krytu od nádrže, alebo na stĺpiku dverí u vodiča, alebo v návode na údržbu vozidla. Presné číslo závisí aj od naloženia auta, veľkosti ráfikov, rozdiel je aj pri predných, či zadných pneumatikách. 

Prečo je optimálny tlak tak dôležitý?

Správne nafúkaná pneumatika sa prejavuje v optimálnych jazdných vlastnostiach auta. Optimálny kontakt pneumatiky s vozovkou ovplyvňuje dĺžku brzdnej dráhy, spotrebu paliva, životnosť pneumatiky, aj ovládateľnosť vozidla, a teda vašu bezpečnosť. 

Čo je TPMS a aké sú jeho výhody

Účelom systému TPMS (Tire Pressure Monitoring System) je upozorniť vás, keď je tlak v pneumatikách príliš nízky a mohol by spôsobiť nebezpečné jazdné podmienky. Ak kontrolka svieti, znamená to, že vaše pneumatiky môžu byť podhustené, čo môže viesť k nadmernému opotrebovaniu pneumatík a možnému poškodeniu pneumatík. Správne nahustenie pneumatík je pre bezpečnú jazdu veľmi dôležité. TPMS vám pomôže indikovať stratu tlaku v pneumatike a tak sa vyhnúť nebezpečnej situácii počas jazdy. 

Koľko barov má mať pneumatika?

Ako merať tlak v pneumatikách

Digitálny merač tlaku pneumatík sa zmestí do vrecka a teda v aute nezaberie veľa miesta. Tlak v pneumatikách zmeráte aj na každej benzínovej stanici. Tlak v pneumatikách merajte preventívne, raz za mesiac. Ideálne pred jazdou, keď sú pneumatiky najchladnejšie. 

Strata tlaku v pneumatike – čo môže byť problém 

Cudzie teleso zapichnuté v pneumatike. Vizuálne skontrolujte pneumatiku a hľadajte cudzie teleso – klinec alebo šrób zapichnuté v pneumatike, ktorý môže spôsobovať postupné uvoľňovanie tlaku pneumatiky. 

Poškodenie disku. Časť pneumatiky nazývaná pätka, ktorá prichádza do kontaktu s diskom je zodpovedná za udržanie jej tesnosti. Ak je disk po nájazde na výmol alebo obrubník poškodený, môže to viesť k strate tlaku v pneumatike. 

Poškodenie ventilu pneumatiky. Ventil pneumatiky sa rovnako opotrebováva. Jeho poškodenie môže viesť k strate tlaku pneumatiky. Preto výrobcovia pneumatík výmenu ventilu odporúčajú s výmenou pneumatiky. 

Pokles vonkajšej teploty. Ak zistíte pokles tlaku vo všetkých štyroch pneumatikách, príčinou môže byť pokles vonkajšej teploty. Riešením je opätovné nahustenie pneumatík na predpísanú hodnotu. Prečítajte si na čo ešte nezabudnúť v zimných mesiacoch aj tipy ako pripraviť vaše auto na zimu.

Čo robiť v prípade straty tlaku v pneumatike

Ak vám zasvieti kontrolka indikujúca stratu tlaku v pneumatike, je potrebné čo najskôr pneumatiky skontrolovať a dofúkať. TPMS zobrazuje tlak v jednotlivých pneumatikách zvlášť. Vtedy viete, v ktorej pneumatike je konkrétne problém. Ak však vaše TPMS nesignalizuje pokles tlaku v jednotlivých pneumatikách zvlášť, môžte všetky pneumatiky skontrolovať najskôr vizuálne. Poškodenú pneumatiku identifikujete ako stlačenú, vydutú, počuť môžete aj syčanie.

Ak vizuálna kontrola nepomôže, musíte premerať tlak vzduchu vo všetkých štyroch pneumatikách. Urobiť tak môžete na najbližšej čerpacej stanici, alebo pomocou prenosného kompresoru, ktorý v aute nezaberie veľa miesta a v krízovej situácii môže značne pomôcť. Pokiaľ na pneumatike spozorujete ďalšie poškodenia ako rôzne vydutia, bubliny, či viditeľne poškodený behúň, nahustenie takejto pneumatiky a pokračovanie v jazde radšej zvážte. Môže byť nebezpečné. Dohustenie pneumatiky je len dočasné a provizórne riešenie. Na opravu či výmenu pneumatiky budete potrebovať navštíviť pneuservis.

Čo spôsobuje nízky tlak v pneumatikách?

Ak nemáte dostatočný tlak v pneumatikách, riskujete svoju bezpečnosť. Zvyšuje sa riziko defektu, opotrebovanie pneumatík je nerovnomerné a zvýšené, zvyšuje sa tiež riziko aquaplaningu pri mokrej vozovke. Podhustenie vytvára väčšiu kontaktnú plochu s vozovkou, ktorá zvyšuje valivý odpor. To má za následok väčšiu spotrebu paliva.  

Čo hrozí pri prehustených pneumatikách

Vysoký tlak v pneumatike znižuje jej priľnavosť k vozovke, zvyšuje sa jej opotrebenie, tlmenie nerovností je oveľa horšie a dôsledkom toho je aj zvýšené riziko defektu. 

Je dôležité pravidelne kontrolovať tlak v pneumatikách, pretože môže kolísať v dôsledku zmien teploty a iných faktorov. Keď už viete, aký je správny tlak pre vaše pneumatiky, skontrolujte ich aspoň raz za mesiac, aby ste sa uistili, že sú stále správne nahustené.