Aké disky na auto v zime?

Aké disky na pneumatiky v zime?

Zimné obdobie sa môže na vzhľade diskov áut poriadne podpísať. Sneh, ľad a soľ na cestách môžu spôsobiť mechanické poškodenia, ktoré vedú ku korózii. Odveká otázka znie: aké disky na auto sú v zime lepšie – hliníkové elektróny alebo plechové disky? odpoveď nie je jednoznačná, pretože obe majú svoje pre a proti. Aké sú rozdiely medzi hliníkovými a plechovými kolesami z hľadiska ceny, životnosti, hmotnosti, ovládateľnosti? Pozrieme sa na niekoľko tipov, ako počas zimných mesiacov udržiavať pneumatiky a disky vášho auta v dobrom stave.

Aké disky na pneumatiky v zime?

Výhody a nevýhody hliníkových a plechových diskov v zime

Používanie hliníkových diskov na aute v zime má niekoľko výhod, aj nevýhod. Sú to skôr plechové disky na auto, vďaka ktorým majú kolesá vyššiu hmotnosť a pneumatiky tak majú lepšiu trakciu a priľnavosť na vozovke. Elektróny zase môžu poskytovať lepšiu kvalitu jazdy – napríklad brzdenie, obratnosť, akcelerácia. Hliníkové elektróny sú náchylnejšie na poškriabanie a v zimnom období pre zachovanie svojho vzhľadu vyžadujú častejšie čitenie a starostlivosť. Ich odolnosť závisí od hrúbky a kvality vrstvy laku. Na druhej strane sú plechové kolesá lacnejšie a menej náchylné na poškriabanie. 

Ďalším faktorom, ktorý treba zvážiť, je hmotnosť kolies. Hliníkové kolesá sú zvyčajne ľahšie ako plechové, čo môže znamenať rozdiel, pokiaľ ide o spotrebu paliva. Hliník je ľahší ako oceľ, čo môže mierne zlepšiť spotrebu paliva. V zime to však nemusí byť až taký dôležitý faktor, pretože väčšina ľudí má v tejto sezóne tendenciu jazdiť menej.

Nakoniec sa budete musieť rozhodnúť, či sa vám dodatočné náklady na hliníkové disky oplatia. Zvyčajne budú stáť viac ako plechové disky na auto.

Aké disky na pneumatiky v zime?

Ako sa starať o disky na auto v zime

Nie je žiadnou novinkou, že zima môže byť pre vaše auto náročná. Chladné počasie a drsné podmienky si môžu vybrať daň na vašom vozidle, a to vrátane vašich kolies. Ako sa teda starať o svoje kolesá v zime, aby vyzerali čo najlepšie?

Tu je niekoľko tipov:

1. Udržujte ich čisté: Môže sa to zdať ako samozrejmosť, no v zime je dôležité udržiavať kolesá čisté. Soľ a špina z ciest sa môžu nahromadiť na vašich diskoch a poškodiť povrch. Dbajte preto na pravidelné čistenie.

2. Vyberajte jednoduchší dizajn: Jednoduchší dizajn s menším počtom lúčov, menej členitý disk a disk s menej komplikovaným vzorom bude ľahší na čistenie a údržbu. Voda a sneh, soľ a nečistity sa v takom disku zachytávajú oveľa menej. Čistenie tlakom vody pôjde ľahšie.

3. Vyhýbajte sa výmoľom: Výmoly sú v zime všade, preto je dôležité sa im vyhýbať, ak môžete. Náraz do výmoľov môže poškodiť vaše disky, preto sa snažte, ak je to možné, vyhýbať sa im.

4. Kontrola poškodenia: Pravidelne kontrolujte, či vaše disky nevykazujú známky poškodenia. Ak si všimnete nejaké praskliny alebo škrabance, ihneď sa o ne postarajte, aby ste predišli ďalšiemu poškodeniu a väčšej náchylnosti ku korózii.

Dodržiavaním týchto pár tipov môžete pomôcť udržať vaše disky v dobrej kondícii počas celej zimy!

Pokiaľ ide o výber medzi hliníkovými alebo plechovými kolesami pre vaše auto v zimných mesiacoch, veľmi záleží na tom, či dávate prednosť vzhľadu. Ak chcete ľahšie koleso, s ktorým sa ľahšie manévruje v úzkych zákrutách a strmých kopcoch, hliník môže byť pre vás tou správnou voľbou. Ak sú však dôležitejšie faktory odolnosť a pevnosť, určite by sa mali zvážiť aj plechové disky.

Atraktívneho vzhľadu a širokého výberu dizajnových elektrónov sa nemusíte vzdať ani v zime. Špičkoví výrobcovia alu kolies dnes vyrábajú aj zimné zliatinové kolesá, ktoré sú odolné a vhodné pre zimné vozovky.

Možnosťou je aj zadovážiť si alu disky na leto a plechové disky na zimu. Ak sa rozhodnete mať dva páry diskov a pneumatík (jeden na zimu a druhý na leto), ušetríte tak v pneuservise čas a tiež peniaze. V konečnom dôsledku rozhodnutie medzi hliníkovými a plechovými kolesami závisí od osobných preferencií.